K.B. İST. TARİHİ TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU MEHTER BÖLÜMÜ
Kültür Bakanlığı tarafından 1991 yılında kuruluş çalışmalarına başlayan topluluk, en önemli kültür değerlerinden olan Klasik Türk Müziğinin, özellikle Tasavvuf Müziği ve Mehter Müziği türlerinin, kendilerine has üslub ve icra özelliklerine sadık kalınarak ortaya konulmasını ve tanıtılmasınısağlamak ve bu hususta araştırma ve incelemeler yapmak amacı ile kurulmuştur.mehter1 Topluluk, bu amaca uygun olarak, önce sanatçı kadrolarını oluşturmak ve diğer gereçleri tamamlamak; repertuar araştırmaları ve üslub çalışmaları yapmak suretiyle gerçekleştirdiği faaliyetinin ürünlerini, konserler halinde, sanatseverlerin takdirine sunma seviyesine getirmiştir. Tasavvuf ve Mehter bölümü olarak iki ana birim halinde çalışan topluluk, 1826 yılında Yeniçeri Ocağı ile birlikte kaldırılan Mehterhanede ve 1925 yılında kapatılan Tekkelerde, o tarihlere kadar icra olunan musiki eserlerinden bugüne ulaşan, sanat değeri yüksek klasikleşmiş eserlerle beraber yeni eserleri de ve bunların yanısıra, bu iki tür müziğin ana temeli olan Klasik Türk Musikisi eserlerini de repertuarına almıştır. Ayrıca, Mehter Bölümü; klasik kıyafetleri, tuğları, sancakları ile aslına uygun olarak sergilenebilmektedir. Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, ulusumuzun çağdaşlaşma hedefini gerçekleştirmesine hız kazandıracak olan, kökü tarihin derinliklerine uzanan müziğimizi, evrensel boyutları ile günümüz sanatseverlerine tanıtmak ve gelecek kuşaklara bir kutlu emanet olarak aktarmadaki önemli işlevinin bilincinde olarak, araştırma ve icra çalışmalarını sürdürmektedir.

KÜRŞAT TUNCAY (Mehterbaşı)

1949 yılında Amasya’da doğdu. İlk ve orta tahsilini burada tamamladı. Tahsil yıllarında öğretmen olan babasından müzik eğitimi aldı. 1964 yılında Ankara Askeri Mızıka Okuluna girdi. 1967 yılında askeri bandoda trombon sanatçısı olarak göreve başladı. Çeşitli bandolarda görev yaptıktan sonra en son Kara Kuvvetleri Armoni Mızıkasından Tromboncu iken, 1978 askeri müzik etkinliklerinde bir çok yurtiçi ve yurtdışı görevlerinde bulundu. 1991 yılında T.C. Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’na NAKKARE sanatçısı olarak atandı. Bu görevinde yurtiçi ve yurtdışı müzik etkinliklerine iştirak etti. Sanatçı evli ve bir çocuk babası olup, halen bu görevine devam etmektedir.

OKAY TEMİZ

Ülkemizde yaygın olarak tanınan Okay Temiz, yurtdışındada gitgide artan bir üne ulaşmıştır. Yıllarca “müzisyenlerin müzisyeni” olarak bilinen sanatçı, günümüzde heyecan verici ve yaratıcı çalışıyla çok kültürlü bir müzik türüne özgün bir yaklaşım sergilemektedir. Klasik bir eğitimden geçmiş ve Türk halk müziği ortamında yetişmiş bir sanatçı olmanın yanısıra, İsveç’te uzun yıllar kalması sonucu, Türk folkunu batı cazıyla birleştirme yönünde başarılı çalışmalar yapmıştır. Yıllar süren araştırmalar sonucu topladığı tüm vurma sazları kullanan Temiz, sayısı 220’yi aşan festivallere katılmış, yaklaşık 2600 kadar konsere çıkmıştır. Sanatçının kullandığı egzotik vurma sazların arasında Quicca, Berimbau, Talking Drums, Kalimba ve kendi icadı olan “Sampler”, “Sihirli Piramid”i sayabiliriz. Türk müzisyenlerin en iyileri ile çalışan Temiz’in kompozisyonları, çoğunlukla Türk motifleri üzerine kuruludur ve Afrika, Güney Amerika ritmlerinden faydalanılmıştır.

SAKARI KUKKO

1953 yılında Finlandiya’da doğdu. 7 yaşında piyano ve babasıyla şan çalıştı. 60’lı yılların başında seyirci karşısına çıktı. 12 yaşında flüt çalışmalarına başladı. Aynı zamanda bir grupta gitarist olarak çaldı. 16 yaşlarında saksofon ve caz, 73-75 yıllarında ise Sibelius-Academy’de klasik müzikle ilgilendi. 74-81’li yıllarda çok seyahat ederek Asya, Afrika, Güney Amerika ve Batı Avrupa’da çaldı. Edward Wesala, Esa-Pekka Salonen, Heikki Sarmanto, Jukka Tolonen, Okay Temiz, El Haji Faye gibi önde gelen müzisyenlerle çalıştı.

IVO İBRAHİM PAPAZOV

Dünyanın sayılı klarnetçilerinden olup, Makedonya ve tüm Balkanların müzik otoritesidir. Yaptığı çalışmalar dünyanın her tarafında bilinir, grubu ile yaptığı turneler, festivaller ve konserlerle world müzik alanında büyük ilgi görür. Son 4 seneden bu yana Okay Temiz’le “Banvit A.Ş.”nin sponsorluğu ile gerçekleşen kültürel çalışmalarda yer almıştır.

YAMAR THIAM

Senegalli olup Finlandiya’nın Helsinki şehrinde ikamet eden, Afrika’nın en usta (Talking Drum) çalan sanatçısıdır. 1998 senesinde Fin Hükümeti’nin ona senenin ödülü olan “Şaman” Ödülünü vermesi, onun çalışındaki ciddiyetin bir aynasıdır.

AHMET ÖZDEN

Türkiye’nin Trakya bölgesinden gelen Özden, son 10 senedir Okay Temiz ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir ve zurnayı en ustalıklı kullanan ve kaliteli doğaçlamaları ile dikkat çeken bir sanatçıdır.

MEHTERAN VE OKAY TEMİZ PROJESİNİN KATILDIĞI AKTİVİTELER
1995 – 30 Mayıs. CRR Konser Salonu
1996 – 25 Mayıs. CRR Konser Salonu
1999 – 20 Mart. CRR Konser Salonu
1999 – 27 Mayıs. Akbank Alla Turca
2000 – 18 Mart. Çanakkale Zaferi
2000 – Haziran. Amasya 81 Yaşında
2000 – Temmuz. İzmir’in Kurtuluşu

meh1 meh2

ms1

ms2 ms3 ms4 ms5